Chcete si vybaviť veci na úrade cez internet? Vďaka nám to pôjde

Autor: DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska | 14.4.2020 o 18:56 | Karma článku: 2,33 | Prečítané:  440x

Združenie DEUS ponúka možnosť komunikovať digitálne s pomocou mobilnej aplikácie. K elektronickým službám samospráv sa tak dostanete aj bez aktivovanej schránky na slovensko.sk.

Boj proti šíreniu koronavírusu uväznil mnoho ľudí doma. Tým im sťažil aj vybavovanie potrebných vecí na úradoch, vrátane tých obecných. Mnohé z nich majú výrazne obmedzené stránkové hodiny, inde funguje iba podateľňa. Navyše, osobný kontakt je v dnešnej dobe potrebné obmedziť na minimum, takže ani „behanie po úradoch“ sa neodporúča.

Podobne zložité je vybavovanie prostredníctvom pošty. Tá v súčasnosti tiež funguje v obmedzenom režime, otváracie hodiny sú skrátené, listové zásielky tiež vo väčšine prípadov priamo nedoručí. Ľudia si tak nachádzajú v schránkach iba známe „žlté lístky“, s ktorými sa musia vybrať na poštu. Výsledkom je čakanie v radoch, čo nielenže zbytočne stojí čas, ale môže to napomôcť aj šíreniu vírusu.

Preto sa v súčasnej dobe odporúča komunikovať s úradmi cez internet. Kým firmy a živnostníci musia mať povinne zriadené elektronické schránky na slovensko.sk, bežní ľudia nimi disponujú iba zriedka. Aby si ich mohli zriadiť, potrebujú aktivovaný elektronický občiansky preukaz a čítačku kariet. Drvivá väčšina nič z toho nemá. Aby sa k nim dostali, musia na úrad, ktorému sa dnes všetci chceme vyhnúť.

Pôjde to aj inak

Preto sme sa v združení DEUS rozhodli, že týmto ľuďom vyjdeme v ústrety a umožníme im s úradmi komunikovať aj keď elektronický preukaz a čítačku kariet nemajú.

Prvý krok sa týka vybavovania si vecí na obecných úradoch. Vyše 70 percent slovenských samospráv totiž využíva informačný systém DCOM, ktorý prevádzkuje práve DEUS. V rámci neho spúšťame pre obyvateľov týchto obcí (celkovo je ich 2,25 milióna) osobnú zónu, do ktorej sa dostanú aj bez elektronického občianskeho preukazu. Urobia tak pomocou nášho riešenia Mobile ID – aplikácie pre smartfóny, ktorá umožňuje človeku, aby sa nielen identifikoval v systéme, ale aby bol schopný elektronické dokumenty aj podpisovať.

Do tejto osobnej zóny budú môcť obce doručovať svojim občanom potrebné dokumenty. S jej pomocou im môžu zaslať aj potrebné platobné údaje, napríklad na úhradu dane z nehnuteľnosti. Odpadne tak cesta so žltým lístkom alebo šekom na poštu. Obce zas získajú načas peniaze, ktoré v tejto zložitej situácii potrebujú.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu však pomôžeme aj tým obciam a ich obyvateľom, ktorí náš informačný systém nevyužívajú. Riešenie Mobile ID ponúkame zadarmo všetkým. Predložili sme ho aj Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, ktorý má v kompetencii nasadiť ho na Slovensku plošne.

Jednoduchšia práca z domu

Pri príprave riešení pre obdobie koronakrízy myslíme aj na zamestnancov obecných úradov. Preto sme pripravili riešenia a nástroje, ktoré im umožnia jednoduchšie pracovať z domu, a tak chrániť si svoje zdravie.

Umožní im to náš informačný systém DCOM, ktorý je možné spustiť v internetovom prehliadači na akomkoľvek kompatibilnom počítači pripojenom k sieti a to s použitím bezplatnej SMS autentifikácie. Vďaka tomu si zamestnanci obcí nemusia z úradu ani prenášať domov svoje PC a systém spustia aj na súkromnom počítači. V tomto kontexte sme identifikovali aj bezplatné elektronické riešenia, ktoré umožnia samosprávnym orgánom zasadať a prijímať rozhodnutia bez toho, aby sa ich predstavitelia a zamestnanci museli fyzicky stretnúť.

Veríme, že aj týmto nielenže napomôžeme boju proti šíreniu ochorenia COVID-19, ale mnohým ľuďom uľahčíme aj ich život a prácu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.


Už ste čítali?